Kendi Telefon Numarasını Bilmeyen Kurumlar

Uzun yıllardır yurt dışında bir çok ülkede yaşadım ve çalıştım. Genelde bir ülkeye geldiğimde öncelikle Türk Elçiliğini ziyaret ederek büyükelçi, konsolos, ticaret ataşesi gibi elçilik görevlileri ile tanışarak başlarım oradaki yaşama.

10 kadar önce Erbil’e geldim yeni bir işe başlamak üzere, gazetelerden okuduğum kadarı ile Erbil’e konsolosluk açılmak üzere imiş ve ayrıca Ticaret Ataşesi atanmış.

Konsololuğun telefon numarasını araştırdım Erbilde ancak bulamadım, Bağdat Büyükelçiliğinin telefonlarını buldum internette ve Erbil Konsolosluğunun telefonunu sordum ancak bilmiyorlardı …

Aynı deneyimi şubat ayında Yeşilköy Oto İhtisas Gümrüğünün telefonlarını ararken de yaşamıştım. İnernette bulduğum numara yanlıştı, Gümrükler Başmüdürlüğü bilmiyordu, beni yönlendirdikleri diğer 4-5 numarayı aradıktan sonra bulabilmiştim numarayı.

Demek ki devlet kendi kendini takibedemiyor, 500 mağazalı bir süpermarketler zincirinden herhangi bir mağazayı arayıp başka bir mağazanın numarasını sorsanız yanıtı hemen alırsınız, ama Gümrük ve Dışişleri kendi numaralarını bilmiyor. İlginç…

Herneyse, konsolos numarasını kendi imkanlarımla buldum, konsolos ile konuşarak randevu aldım ve kendisi ile tanışma imkanını buldum, çok kibar, işini iyi bildiği belli olan, genç bir arkadaş, kendisini tanımaktan mutlu oldum. Ayrıca bana Ticaret ataşesinin numaralarını da verdi.

Ertesi günü aradım numarayı, yanıt yok. Burada sabit telefon, o nedenle cep telefonunda telefonumun gözüktüğünü bildiğim için arar herhalde dedim ama iki gün kimse aramadı.

Bu sabah tekrar aradım, ve kendisine ulaşabildim, saat 16:00 dan sonra Erbilde açılan Ticaret fuaraında olacağını ve orada buluşabileceğimizi söyledi. Eh ne yapalım devlet baba böyle uygun gördü, kendimizi fuarda tanıtırız her ne kadar fuar ile bir ilgimiz yoksada. Hava 45 derece, yol yarımsaat, çıktım ofisten saat 16:00 da, 16:30 da fuardayım. Üç defa aradım kendisini 17:00 ye kadar ama yanıt yok, geri dönüş de yok (şimdi saat 17:52 hala yanıt yok) ve yarım saat daha harcıyarak döndüm geriye.

Gitti benim 1.5 saatim.

İsmi ticaret ile başlıyan bir bakanlığın özellikle yurt dışında görev yapanlarının daha duyarlı, daha iletişime, pazarlamaya hakim olmasını beklerdim ama maalesef.

_________________________________
Bu yazıyı beğendinizse aşağıdaki SHARE ON FACEBOOK veya TWEET THIS e basarak paylaşmanız benim çok işime yarayacaktır.

Teşekkür ederim.

“Kendi Telefon Numarasını Bilmeyen Kurumlar” için 3 yanıt

  1. Atamalarda liyakat esas alınmayıp, torpil bu derece yagınlaşmışsa farklı bir sonuç şaşırtıcı olurdu. Erbil’de bile bunlar yaşanıyorsa asya veya afrika ne haldedir acaba.

  2. önceden yurt dışındaki türk sefaretlerine türk vatandaşları alınmazdı. sövülürdü. tartaklanırdı. başına bir iş gelse türk insanı kimseden yardım alamaz senelerce hapishanelerde sürünürdü. şimdi bikaç senedir bir değişme var. ama hala ukala kendini halktan üstün gören sefareti babasının çiftliği sanan halktan zorla alınan vergilerle maaş yediğinin farkında olmayan kendisini halkın efendisi sanan cahil eğitimsiz kalitesiz memurlar dahilde ve hariçte bol miktarda bulunmaktadır. nede olsa kpss sorularının cevapları dağatılıyor değilmi?

Bir Cevap Yazın