İSTATİSTİKLERLE SOSYAL MEDYA

Dünyada hızla gelişen ve etkisini artıra ve hatta geleneksel iletişimin yerini hızla alan sosyal medyaya hala yeterince önem verilmediği açıkça gözüküyor. Özellikle belli bir yaşın üzerindekiler (yani ben yaştakiler) her ne kadar önemini kabul etmiş gözükseler dahi, sanırım bunu içten benimseyerek değil, bu bir modadır gelir, geçer havasında yapıyorlar.

Buna önem verenler ağırlıklı olarak büyük ve yanınmış kuruluşlar, buna karşılık bu kadar küçük bütçelerle kullanılabilecek bu araç küçük ve orta boy işletmeler tarafından yeterince önemsenip, benimsenmemekte ve hatta kullanılmamakta.

Aşağıda, Erik Qualman’dan adapte ettiğim bazı istatistiki bilgiler var, bunlar ağırlıklı olarak ABD istatistikleri olsa dahi küçülen ve hızlanan dünya gerçeğinde ülkemiz için de oldukça geçerli.

Sadece aşağıdaki yazının aktarılması sırasında yedi defa google’da arama yapmak ve WIKIPEDIA’dan yararlandım, çünkü arama sonuçları beni oradan hızlı ve düzgün bilgi almaya yönlendirdi.

Daha önce de çeşitli yazılarda belirttiğim gibi sosyal medya hem ciddiye alınmalı hem de en iyi şekilde kullanılmalı, aksi halde hem ucuz hem de çok etkin olan bu araçtan faydalanmıyarak zarar etmekte ve rakiplerden geri kalmaktayız. Bunun ciddi bir şekilde ele alınıp uygulanması, özellikle KOBİ’ler için şart.

Aşağıdaki yazıda açıklanması gereken nesiller ile ilgili bir terminoloji var :

Babby Boomer : İkinci dünya savaşı doğmuş ve 1960-70’li yıllarda büyüyen nesil.
Y nesli : 70 yılların ortalarından 90’lı yıllara kadar olan aralıkta doğan nesil.
X nesli : 60 – 70’li yıllarda doğan nesil.
(Kaynak WIKIPEDIA)

 

KAYNAK : http://www.socialnomics.net/– Erik Qualman

 

_________________________________

Bu yazıyı beğendinizse aşağıdaki SHARE ON FACEBOOK veya TWEET THIS e basarak paylaşmanız benim çok işime yarayacaktır.
Teşekkür ederim.

 

Comments

Leave a Reply
Follow on Feedly
Translate »
%d bloggers like this: