MÜZİK ve YÖNETİM

1990 yılarında yönetici eğitimleri verirken, bir yöneticide olması gerekenleri anlatırken orkestra şefi örneğini kullanırdım. Hernekadar müzikten anlayan birisi olmasamda zaman içerisinde bir orkestra ile bir şirketin bir çok özelliği olduğunu gözlemlerdim, hatta sadece orkestra yapısı değil yaptığı müzik dahi şirket performansı ile karşılaştırılabilir diye düşünüyorum.

Bir orkestranın en önemli özelliklerinden biri işbirliği ve koordinasyondur, bunun eksikliğini en kötü bir dinleyici bile fakedecektir. Çalışanlar, yöneticiler arasındaki işbirliği ve koordinasyon eksikiğide bir şirkette hemen performansa yansımazmı?.

Bir orkestra müziğini yaparken sürekli bir ritim içerisinde çalışır,şirketlerdeki ritim eksikliği hemen kar ve performans da hissedilir.

En küçük bir orkestrayı dahi, (bu müzisyenlerin arasında birisi olabilir) yöneten bir yönetici vardır ve müzisyenler onu takipeder. Bu yöneticideki en ufak bir hata performansa yansır. Şirketler için başka bir şey söylemek mümkünmü?

Bir müziğin kalitesini etkileyen en önemli etkenlerden biri, orkestra üyelerinin ortak coşkusudur. Coşkudan yoksun bir orkestranın müzik kalitesi hemen hissedilir https://pha..it/cialis. Motivasyon ve coşku eksikliği olan bir şirket de hiç bir zaman fark yaratamadan ömrünü tamamlamaya çalışacaktır.

Müzisyenler sürekli herkesi dinlemek zorundadırlar, aksi halde uyum sağlamaları mümkün olmayacaktır. Kominikasyon(iletişim) sorunu olan şirketlerin durumu ise zaten ortada.

_________________________________
Bu yazıyı beğendinizse aşağıdaki SHARE ON FACEBOOK veya TWEET THIS e basarak paylaşmanız benim çok işime yarayacaktır.

Teşekkür ederim.

Leave a Reply