MÜŞTERİNİZE HER ZAMAN SAMİMİ OLUN, AMA YAPMACIKTAN KAÇININ LÜTFEN

Hem şu günlerin ağırlığını üzerimizden biraz atabilmek, hem de uzun zamandır görmediğimiz bazı arkadaşlarımızı görmek için dün akşam İstanbul Yelken Kulübüne gittik.

Deniz tarafı dün açılmış, biraz hazırlıksızdılar ve eleştirilecek çok şey vardı. Bazı işleri “hemen yapmak” veya “hemen yapmaya çalışmak” hatalıdır ve yanlış sonuçlar verir, müşteriyi soğutur. Bunun için bu tür işlerde “hazır olmadan açılmaz”.

Bunun üzerinde fazla durmanın gereği yok ancak aşağıdakinin hazır olmak veya olmamakla hiçbir ilgisi yok.

Yandaki menüye şöyle bir bakın, alttan ikinci yemeği “körpe oğlu” hiç duydunuz mu ? Ben size hem Türkçesini hem de İngilizcesini tercüme etmeye çalışayım.

Bu yemek, hepimizin bildiği köpoğlu salatası, ancak kibarlık budalası bir işgüzar, kibarlığından bu eski mezenin adını kibarlaştırmaya karar vererek “körpe oğlu” yapmış.

Hadi diyelim hiç anlamadığım şekilde ketçap ile yapıldığından bu yemek benim bildiğin köpoğlu olmaktan çıktı ve bu yaratıcı şef adını değiştirerek bu yemeği “körpe oğlu” yaptı, peki tercümesine ne diyeceksiniz ?

“Son of Tender” … Doğru, kelimeleri tek tek tek sözlükten alırsanız doğru.

“Beginnings”’i saymıyorum bile.

Yapmayın lütfen, kendinizi bu kadar komik duruma düşürmeyin. Köylük yerlerde “saç kavurma” tercümesinde hair – kafadaki saç kelimesinin kullanıldığını görmüştüm, hadi onların çevresinde soracak kimseleri yok diyelim, sizin de mi yok soracak kimseniz ?

Burada her zaman söylediğim şeyleri tekrarlamak istiyorum :

  1. Müşterinize her zaman samimi olun ancak bunu yapmacık ile karıştırmayın. Yapmacık olan her şey, samimiyet, nezaket, kibarlık, her şey hemen anlaşılır ve müşteri önünde itibar kaybedersiniz.
  2. Bilmediğiniz şeyleri sorun, öğrenin. Bilmemek değil, öğrenmemek ayıptır.
  3. Bazı işleri başlatırken hazırlıklı olun, hazırlığınızı tamamlayamadıysanız başlamayın.
  4. Müşterinin karşısına çıkacak her türlü yazı, reklam vs.yi defalarca kontrol edin, ettirin,diğer çalışanlarınızla paylaşarak onların da görmesini sağlayın ve önerilerini, düzeltmelerini alın. Tereddütleriniz varsa dışarıdan kimseler danışın.

Leave a Reply