KİŞİSEL İŞ MODELİ – YENİDEN BAŞLA

 

Bu yıl (2016) Business Model You” – “YENİDEN BAŞLA” adı ile Türkçe olarak yayınlandı.


Birçoğumuz hayatımızın bir kısmını sevmediğimiz işleri yaparak geçiriyoruz. Veya sevdiğimiz halde yöntemine bir türlü karar veremediğimiz için başarısız olduğumuz alanlarda faaliyet gösteriyoruz. Belki de yıllardır yapmayı sürdürdüğümüz mesleğimizin inceliklerinden halen bihaberiz. Ya da kaç yaşında olursak olalım, kendimizi tanımaya hâlâ ihtiyacımız var.

 Önce hangisini yapmalıyız? Mesleğimizi karakterimize göre mi seçmeli yoksa iş süreçlerimizi kişiliğimize göre yeniden mi tasarlamalıyız?
 
43 ülkeden 328 katılımcının görüşlerine, fikirlerine ve bizzat tanıklığına başvurularak hazırlanmış olan bu kitap, kendinizi keşfetmek ve hobilerinizi mesleğinize dönüştürebilmeniz için size yol gösterecek son derece etkili bir kılavuz. 
 
Hangi meslekler tam da size göre? Çalıştığınız işte daha başarılı olmak için nasıl bir yöntem izlemelisiniz? Karakterinize uygun iş süreçleri nelerdir? Bu soruları odağa alan Yeniden Başla, hem kişisel özelliklerinizi ve yeteneklerinizi daha iyi analiz etmenizi sağlayacak hem de sevdiğiniz ve ilgi duyduğunuz aktiviteleri mesleğinize dönüştürmede size rehberlik edecek. 
 
Kitapları 30’u aşkın dile çevrilmiş ve 1 milyondan fazla satmış iş yönetim dâhileri Alexander Osterwalder ve Yves Pigneur, büyük ilgi gören iş modeli yöntemlerini bu sefer Tim Clark’ın kariyer gelişim yöntemiyle birleştirerek ortaya koyuyorlar.
 
Hayalini kurduğunuz mesleği yapmak için hiçbir zaman geç değil.

“Artık iş ilanlarına bakarak veya iş müracaatları yaparak iş bulamayacağız, kendi işimizi yaratmak zorundayız.”

 


T.Friedman

“Ford, parçaları ve işciliği ucuzlatacak seri üretimi getirdi, kapitalizm bu yolda giderek tüm girdileri ucuzlatmak için çalışıyor ve bu ağırlıklı olarak çalışanlara yansıyor. Beyaz yakalıları elimine edecek yöntemler gelişiyor.

Okullarda bize okutulan ve toplumun verdiği ve vermeye devam ettiği kültür, iyi oku, iyi bir iş bul ve maaşını alarak yaşamını sürdür. Ancak bu artık geçerliliğini yitiriyor, biz çarkın içerisinde kilit bir pim durumuna gelmez isek o işte veya o şirkette çalışmaya devam etmemiz zorlaşmakta.”

Seth Godin – Linchpin

“2030 yılına kadar 2 milyar iş tedavülden kalkacak.”

Thomas Frey

“2010 yılında en çok elemana ihtiyaç duyulan işler, 2004 yılında yoktu.”

Richard Riley
(ABD Eğitim Bakanı)

30 yıl öncesine kadar bir mesleğe başlayıp tüm yaşamımız boyunca o melek ile yaşamımızı kazanıyorduk, hatta daha önceleri meslekler babadan oğula geçiyordu.

Bugüne kadar, 57 yaşında olan ben 5-6 değişik sektörde çalıştım.

ABD Eğitim Bakanlığı verilerine göre bugün çalışma hayatına başlamış olan insanların 38 yaşına gelinceye kadar en az 10-14 meslek değiştirecekler.

Peki ne yapmamız gerekiyor ?

Artık bir işte çalışırken dahi kendimizi bir iş sahibi, bir girişimci gibi görmemiz gerekiyor ve bunu gereklerini ortaya koyarak bir iş kurar gibi bunun altyapısını hazırlamamız gerekiyor.

Bir iş kurmanın başlangıç noktasi iş modelini ve iş planını hazırlamaktan geçer.

Aynı şekilde kariyerimizin, işimizin de modelini kurmamız, planını yapmamız gerekir.

Bunun için yararlı bir kaynak,yazılmasına katkıda bulunduğum “Business Model You” adlı kitap olabilir.

Amazonda hızla yükselen kitap şimdiden ABD’de 100 dolayında üniversitede kaynak kitap olarak kullanılmaya başladı ve The Independent gazetesinin iş kitapları listesinde birinciliğe ulaştı.

Ayrıca bu konuda eğitim programım için aşağıdaki formu doldurarak daha fazla bilgi alabilirsiniz.
[contact-form-7 id=”1794″ title=”Contact form 1″]