Planlar Yanlıştır ama Yaşamsal Önem Taşır

İşte size güzel bir ikilem. Unutmayın en az plan kadar hatta belki de daha önemli olan planlama sürecinin kendisidir.

Bir çok kimse, küresel krizin bu kadar çabuk ve bu kadar derin geleceğini düşünmemişti. Şimdi, daha önce İş Planı yapmış olanlar, bu planların üzerinden geçiyor ve revize ediyor, düzeltmeler yapıyor ve bu düzeltmelerin onları nereye götüreceğini görerek gerekirse yeniden düzeltmeler yapıyor.

İş Planları olduğu için bir çok bilgi ve parametre önlerinde, bunları tekrar tekrar duruma göre değiştirerek önlerini görmeye çalışıyorlar, gerekli müdahaleleri yaparak yollarını açıyorlar.

İş Planı olmayanların ellerinde geçtikleri yolların haritası olmadığı gibi gidecekleri yeri ve yolu bulma çabaları daha fazla olacak ve önlerini görmek için daha fazla zaman harcayacaklar, ancak gün, zaman kaybedecek gün değil. Bu gruba giren işletmeler, en kısa sürede İŞ Planı yapmaya başlamalılar, hala çok geç değil bir çoğu için.

İş Planı olanlar ise nereden, nereye, nasıl geldiklerini görebildiklerinden, nerey nasıl gideceklerini de görebiliyorlar ve gerekli önlemleri alacak düzeltmeleri yapıyorlar.

Tekrarlamakta yarar var, İŞ Planı yapmanın en önemli taraflarından biri de İş Planı yapma sürecidir.

İş Planı, yapıldığı andan itibaren değisen parametreler doğrultusunda yanlıştır, ancak 1-2 ay sonra geri dönerek yanlışların nerede ve ne yönde olduğunu görerek size yeni bir yol haritası çizme olanağı sağlıyacaktır.

_________________________________
Bu yazıyı beğendinizse aşağıdaki SHARE ON FACEBOOK veya TWEET THIS e basarak paylaşmanız benim çok işime yarayacaktır.

Teşekkür ederim.

2 Replies to “Planlar Yanlıştır ama Yaşamsal Önem Taşır”

  1. Pingback: tkaraca.com / Tufan Karaca - İŞ PLANIİŞ PLANI BLOGPANDEMİ SONRASI

  2. Pingback: PANDEMİ SONRASI - İş Planı

Leave a Reply