İŞ PLANINDA REKABET BÖLÜMÜ

Hangi sektörde faaliyet gösterirseniz gösterin rekabet içine gireceksiniz. Aslında rekabetin olması, mal ve hizmetlerinizin alıcılarının olduğunu ve diğer şirketlerin de bu müşterilerden faydalanmak istediğinin bir göstergesidir.

Satmaya çalıştığınız ürün ne kadar yeni, ne kadar gelişmiş olursa olsun, onun gördüğü işi gören başka ürünler kesinlikle vardır. Fotokopi makinesı icat edilmeden önce dokümanların kopyalarını teksir makinesı veya karbon kağıdı ile çıkartıyorduk.

İş planında, “karşımızda HİÇ BİR REKABET YOK” diyorsanız bu ya pazarın gerçeklerini kavramadığınızın ya da böyle bir pazarın olmadığının göstergesidir. Eğer bir pazar varsa kesinlikle rekabet de vardır.

Rekabeti iyi anlamanız ve tanımlamanız, sağlıklı bir iş planı yapmak ve işinizi sağlıklı bir şekilde yürütme olanağı sağlayacaktır.

Rekabeti sadece bilmek değil, sürekli izlemek de gereklidir. Rakiplerimizin neleri doğru, neleri yanlış yaptıklarını izlemek, potansiyel müşterilerimize daha iyi hizmet verme şansımızı artıracak ve pazardaki stratejik fırsatları değerlendirmemize yardımcı olacaktır.

_________________________________
Bu yazıyı beğendinizse aşağıdaki SHARE ON FACEBOOK veya TWEET THIS e basarak paylaşmanız benim çok işime yarayacaktır.

Teşekkür ederim.

One Reply to “İŞ PLANINDA REKABET BÖLÜMÜ”

  1. Pingback: Tweets that mention İŞ PLANINDA REKABET BÖLÜMÜ : tkaraca.com -- Topsy.com

Leave a Reply