SARI CV

1980’li yılların başı, iş arayışındayım ve sağa solla CV’ler gönderiyorum. O yıllarda dahi bilgisayarlar evlere girmiş değil, evleri bırakın birçok üniversitede dahi yok. CV’leri daktilo ile yazıyor ve çoğaltıyoruz.

Evde mekanik daktilom olmasına karşılık bir arkadaşımın işyerindeki elektronik daktilo ile, yurt dışından aldığım hafif sarı renkli kağıtlara yazıyorum CV’lerimi. Bunu yapmaktaki amacım CV’nin daha profesyonel gözükmesini ve herkesin kullandığı beyaz kağıtların arasında ayrılmasını sağlamak. Aslında bunu herhangi bir şey bilerek değil içgüdüsel olarak yapıyorum.

CV gönderdiğim insan kaynakları şirketlerinden biri (sanırım Kızıltoprak’ta idi) beni görüşmeye çağırdı ve gittim, şirketin sahibinin karşısına oturdum, önünde onlarca kağıt var üst üste ve aralarında (üstten 5 veya altıncısı) benim sarı kağıda yazılmış CV’mi rahatça görebiliyorum. Bir iki hoşbeşten sonra adam CV’ler arasında benimkini aramaya başlarken, ”Sarı olan” dedim, ve hah tamam o yanıtı geldi. O işi alamadım ama o şirketle ne zaman konuşsam sarı CV’li olarak kendimi kolayca hatırlatabildim.

O zamandan beri dikkat ederim hazırladığım her raporun, her sunumun fiziksel özelliklerine ve tüm gayretimle güzel, profesyonel gözüken ve diğerlerinden ayırıcı özelikler taşıyan bir şekilde hazırlamaya. Çünkü sunduğunuz her türlü rapor, bilgi notu ve hatta bir CV bile alan kişiye ilk etkiyi içeriğinden önce fiziksel özellikleri ile yapıyor ve bu ilk etki en önemli ayırıcı etkilerden biri.

Aynı şey doğal olarak İŞ PLAN’larımız için de geçerli, yaptığımız İŞ PLANI’nin en önemli ve en büyük etkisi fiziksel özelliklerinde oluyor, bu fiziksel özellikler karşınızdakine sizin profesyonelliğiniz, ciddiyetiniz ve hatta bilgi seviyeniz konusundaki ilk intibayı oluşturuyor. Bu nedenle lütfen İŞ PLANI’nı ve hatta diğer tüm raporlarınızı hazırlar ve sunarken fizksel özellikleri ğzerinde durmayı unutmayın.

_________________________________
Bu yazıyı beğendinizse aşağıdaki SHARE ON FACEBOOK veya TWEET THIS e basarak paylaşmanız benim çok işime yarayacaktır.

Teşekkür ederim.

2 Replies to “SARI CV”

  1. Did I also retouch your resume? I can’t seem to remember, nevertheless, I would love to see a scan of your original yellow resume. :))))

    On a more serious tone, the yellow paper might be an interesting option for an artsy guy, you could even draw things if it matches the position you’re applying for (a graphics position, of course :)). Nevertheless, the amount of people making horrendous mistakes on their resumes is surprisingly larger than you’d expect, executive positions or not.

Leave a Reply