ZAMAN YÖNETİMİNDE EİSENHOWER MODELİ

Çoğumuz için yaşamın en önemli kısıtlarından biri “zaman”. Zamanımız bir çok şeye yetmiyor, bir çok şeyi yapamıyoruz, bu, özellikle yöneticilerin iş yaşamlarında büyük bir sorun, iş yaşamındaki verimliliğimiz zamanı nasıl yönettiğimiz ile bağlantılı.

Bu sorunu aşabilmek için de bir çok “zaman yönetimi” yöntemleri kullanılıyor. Bunların temelinde de öncelik sıralamaları ağırlık kazanıyor.

Yine bu yöntemlerin en hızlı, kolay ve kullanışlı olanlarından biri de, eski ABD Başkanlarından Eisenhower tarafından geliştirildiği iddia edilen ve aşağıda gösterilen Eisenhower Matrisi.

EisMat

Bu yöntemin temeli, yapılması gereken şeyleri önem ve aciliyetleri doğrultusunda dörde ayırarak yukarıdaki matris doğrultusunda ne zaman yapılacağının kararını vermekte yatar.

Genel eğilimimiz acil olan işleri öne almaktır, ancak bir çok acil olan şey aslında pek de önemli olmayabilir. Çoğu zamanda önemli olan bir çok iş alında o kadar da acil değildir.

Bu nedenle, işlerin yapılması sırlamasında neyin önemli ve acil olduğunu belirleyerek onlara öncelik vermek ve hemen yapmak veya yapılmasını sağlamaktır.

Ondan sonraki öncelik ise, önemli fakat acil olmayan işlerin ne zaman yapılması gerektiğinin sıralanmasıdır.

Hem önemli hem de acil olmayan bir çok iş de üzerimize büyük bir bakı kurar. Bunları ele aldığınız zaman aslında bir çoğunun yapılıp yapılmamasının hiç de önemli olmadığını görürüz. Bu nedenle bu tip işlerin ajandamız üzerinde baskı oluşturmasına izin vermeyerek daha sonraya bırakmak doğru bir yaklaşımdır.

İş Planımızı hazırlamak için yapılacak işleri sıralarken öncelik sıralamasında bu modeli uygulamakta büyük yarar var. İş Planı hazırlamak için çalışanların bir çoğunun, aciliyeti ve önemi olmayan konularda o kadar çok vakit kaybettiklerini göruyorum ki, bu uyarıyı yapmadan geçemedim.

3 Replies to “ZAMAN YÖNETİMİNDE EİSENHOWER MODELİ”

  1. “Etkili İnsanların Yedi Alışkanlığı ” kitabında benzer bir matris var . Ancak biraz daha detaylı . Uzun vadeli planlama gerektiren işleri de içeren . Onu da tavsiye ederim .

  2. Pingback: Önem ve Aciliyet Dengesinde Zaman Yönetimi | Hakan Babaç

Leave a Reply