ŞİRKET KÜLTÜRÜ

otoŞirket kültürü nedir, nasıl yaratılır, nasıl değiştirilir konuları oldukça çok konuşulan konulardan biridir.

Şirket kültürü nedir dediğinizde onlarca tanımla karşılaşacaksınız, ama bence en iyi tanım eski bir yönetim danışmanı olan Marvin Bower’ın 60 yılların ikinci yarısında yaptığı tanımdır; “Buralardaki iş yapma şeklimiz.

Diğer bir deyişle şirketin, her şeyi içeren yaşama biçimi ve şeklidir; müşteriye davranış biçimi, ciddiyeti, ödeme prensipleri, insanlara verilen değer, ürüne verilen değer ve aklınız gelebilecek diğer her şey.

Peki bu kültür nasıl ortaya çıkar, yaratılır, değiştirilir?

Şirket kültürü aslında o kadar karmaşık bir şey değildir, şirket kültürü o şirketi yöneten kişinin “kişiliğidir” sadece. Onun müşteriye davranış biçimi, ciddiyeti, ödeme prensipleri, insanlara verdiği değer, ürüne verdiği değer ve aklınız gelebilecek diğer her şeydir.

Toplam kalite yönetiminde kullanılan bir örnek vardır. Toplam kalite yönetiminin liderinin kalite anlayışı kadar oluşur sistem. Liderin “sabaha karşı 4’te, boş bir caddede giderken kırmızı ışıkta durup durmaması” toplam kalite yönetimin “kalitesini” belirler.

Aynı şekilde şirketin kültürünü, şirketi yönetenin “kültürü” belirler. Büyük şirketlerde ofisiler çoğaldıkça, dağıldıkça ana kültürün yanı sıra o ofisin yöneticisin kültürünün etkisini de görürsünüz.

Şirket yöneticisinin değişmesi halinde kültürün de belirli bir hızda değişmesi kaçınılmaz. O da değişecektir.

Şirket kültürümüz değiştirelim diye bir toplantı yapmanız abestir, öncelikle değişmesi gereken sizsiniz.

ŞİRKET KÜLTÜRÜ ŞİRKETİN YÖNETİCİSİDİR.

Leave a Reply