NE YAPIYORUZ? NE YAPMALIYIZ?

Yıllardır logaritmik bir hızda gelişen teknolojinin, iş hayatını, çalışma hayatını, iş yapma şeklimizi ve yaşamımızı ne kadar çok değiştireceğini konuşup duruyoruz.

Hep yarın, yakında diye konuşuldu bunlar.

Ama şimdi, yıllar sonra beklenen birçok değişiklik dün oldu.

Beklenmedik bir pandemi birçok şeyi yıktı, değiştirdi, iş yapma şekilleri, yaşam biçimleri, alışkanlıklar…, hepsi bundan etkilendi.

Birçok şirket “iş planlarını” güncellemeye çalışıyor, hala başlamadılarsa atık neredeyse çok geç.

Planlar, hedeflere varılabilmesi için, değişen çevre şartları doğrultusunda sürekli güncellenmelidir.

Ya artık hedefler geçerli değilse?

Turizm endüstrisinde, eğlence endüstrisinde, gıda sektöründe, perakende de olduğu gibi ya artık hedefler geçerli değilse?

Ya şirket artık sürekliliğini devam ettirebilmek için yarattığı değer, değer olmaktan çıktıysa, bunu dağıtamıyorsa?

Artık öncelikli olan iş planı değil iş modelinin güncellenmesi, değiştirilmesi veya yeniden yaratılması için iş modeli üzerinde çalışılmalıdır.

Unutmayın, aslında çalıştığımız işte bizler de bir şirket gibiyiz, bir değer üretiyor, bunu çeşitli segmentlerdeki iç ve dış müşterilerimize çeşitli kanallardan ulaştırıyor ve karşılığında maaş adı altında bir ücret alıyoruz. Yani bir şirketin gösterdiği faaliyetten değişik bir şey yapmıyoruz.

Uzaktan çalışmaya başlayanlar, iş tanımı, performans değerlendirilmesi kavramlarını herhalde unutmadınız. Şimdi bunlar daha yakın takip altında.

Unutmayın, tanımlanabilir ve ölçülebilir her iş başkalarına yaptırılabilir, yani taşerona verilebilir veya otomatik bir hale getirilebilir.

Yakın bir zamanda işvereniniz size, bu işi neden dışarıdan yapmıyorsun diye bir teklifle gelebilir.

Bizler artık birer çalışan değil birer mikro şirketiz ve bu nedenle başarılı olabilmek için öncelikle iş modelimizi, yani kişisel iş modelimiz yapmalıyız. Çalıştığımız şirkete veya gireceğimiz işe uygunluk sağlayan bir iş modeli.

Hem iş hem de kişisel iş planları, iş modelleri acilen revize edilmeli.

One Reply to “NE YAPIYORUZ? NE YAPMALIYIZ?”

Leave a Reply