KARARSIZLIK EN KÖTÜ KARARDAN DAHA KÖTÜDÜR

Bir kararın ertelenmesi, yapılması gereken bir işin ertelenmesi anlamına gelir, bu da daha önce bahsettiğimiz ERTELEME’den başka birşey değildir. Yani herikisi de yapılması gereken bir işi geciktirir, yapılmasını engeller.

Genellikle vereceğimiz kararın kötü olacağına inandığımız zaman kararsız kalırız, ve zaman içerisinde toplayacağımız bilgilerin bizi doğru karara yönlendireceğini düşünürüz. Ancak genellikle yeni edindiğimiz bilgiler bilinçaltında ilk verdiğimiz ancak uygulamaktan çekindiğimiz kararı pek değiştirmeyecektir.

Karar vermekte çekindiğimiz konu ortadan kalkmaz ve biz kararı ertelediğimiz sürece daha karmaşık bir hale gelerek yeni sorunların doğmasına neden olabilir. Bundan dolayı vereceğimiz karar yanlış dahi olsa sorunların kangren olmasını engelleyecektir. Ayrıca verdiğimiz yanlış kararın ortaya çıkartacağı durumlar yeni kararlar vermenizi gerektirecek ve yeni vereceğiniz kararlar bu durumu düzeltebilecektir.

Kararsızlığın en kötü sonuçlarından biri de, verilmesi gereken kararın başkası tarafından verilmesidir ki bu da sizin açınızdan daha zor sonuçlardoğurabilir.

Zor bir kararla karşılaştığınızda durumu değerlendirip, gerekli bilgileri toplayıp hızla karar vermek gerekir. Aynı hızla kararın doğru olup olmadığını görür ve önünüze çıkacak seçenekleri daha rahat seçebiliriz, aksi halde kararı geciktirerek önünüze çıkacak seçeneklerin sayısını azaltmak riskini taşımak zorunda kalırız.

_________________________________
Bu yazıyı beğendinizse aşağıdaki SHARE ON FACEBOOK veya TWEET THIS e basarak paylaşmanız benim çok işime yarayacaktır.

Teşekkür ederim.

Leave a Reply